Nawigacja mobilna

Bio

2021

W kwietniu 2021 powstała kolejna płyta „Osiecky” , w całości opartej o twórczość Agnieszki Osieckiej, w której  znajdują się m.in. kompozycje Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Sikorowskiego i Andrzeja Kurylewicza. A wszystko to w zupełnie nowej odsłonie i zupełnie na nowo odczytane. 

Wśród utworów powszechnie kojarzących się z Agnieszką Osiecką („Piosenka o okularnikach”, „Polska Madonna” czy „Uciekaj moje serce”) na płycie znajdziemy jeszcze „Nim wstanie dzień”, „Deszcze niespokojne”, „Chodzi o to żeby nie być idiotą” i wiele innych. Męski punkt widzenia na twórczość Osieckiej znalazł odbicie w tytule – „Osiecky”.

Płyta jest studyjną rejestracją niezwykłego spektaklu, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy mających okazję widzieć go na żywo. 

Osobowość Andrzeja Krzywego oraz oryginalne aranżacje Pawła Dampca i Zdzisława Zioło sprawiają, że – na pierwszy rzut ucha znane utwory – nabierają tu zupełnie nowych znaczeń. Napisane dziesiątki lat temu, w zupełnie innej rzeczywistości, teraz zaskakująco celnie wpisują się w naszą teraźniejszość. I okazuje się, że świat nie zmienia się tak szybko, jak myślimy. 

Dla tych, którzy znają utwory Agnieszki Osieckiej zawartość płyty będzie zaskakującym spotkaniem z poetką, dla tych, którzy z jej tekstami zetkną się po raz pierwszy – refleksyjną przygodą, a dla wszystkich – ucztą słowno-muzyczną. 

Jakie niespodzianki kryją się jeszcze na płycie De Mono „Osiecky”? Warto po nią sięgnąć, by się o tym przekonać!

2019

De Mono ma już 32 lata, 15 albumów i niegasnący patent na przeboje. Andrzej Krzywy i spółka nie chcą oglądać się za siebie i mają dla nas kolejny album pod niezwykle sugestywnym tytułem „Reset”. Nowe brzmienia, nowe aranżacje, nowi producenci muzyczni, nowy wydawca, nowy management, nowy album i wciąż młody duchem zespół.

Praca nad tym albumem trwała ponad 2 lata, ale opłaciło się. Chcieliśmy, aby płyta nie była naiwna i banalna, żeby wzruszała i bawiła, żeby pozostała na dłużej w sercach słuchaczy ” mówi o tym albumie Andrzej Krzywy.

Muzycy zespołu mają lekką rękę w pisaniu znakomitych tekstów i w poruszaniu takich tematów, które od pierwszego zetknięcia przykuwają uwagę. Pierwszy singiel promujący Album trafił już słuchaczy „Prosto w sercehttps://www.youtube.com/watch?v=6ViiHseJ_no, a za moment przekonamy się, że „Gra się do końca”.! Zatem nie „Płacz serce”, bo De Mono powstało jak „Fenix” z popiołów i „W taki sposób” już 15 listopada do sprzedaży trafia 11 premierowych piosenek, skąd nie tak „Daleko do nieba” i na szczyty list przebojów – „No bo jak” inaczej!

2018

2018 to rok przełomowych zmian na wielu polach funkcjonowania Zespołu i początek kolejnego etapu w jego historii. Po 24 latach zakończona zostaje współpraca z dotychczasowym managerem. Nowym managementem zostaje firma J&J Musicart, reprezentowana przez Jacka Siębora i Jacka Jastrowicza. Project Managerem De Mono zostaje Anna Cieplicka.

Jednocześnie Zespół prezentuje swój odświeżony, stanowczy i bezpretensjonalny wizerunek. Dobitnie udowadnia nim, że w parze z każdym kolejnym rokiem doświadczenia, idzie jeszcze większa doza stylu i dobrego smaku.

 

2017

2017 rok to dla zespołu DE MONO bardzo ważny czas. Muzycy świętują 30 lat wspólnego grania na scenie. Z tej okazji od marca podróżują po całej Polsce spotykając się z fanami podczas koncertów w ramach trasy 30/30.

W trakcie trzydziestu występów na trzydziestolecie DE MONO prezentuje utwory ze swojego najnowszego krążka XXX. Longplay nagrany w stylowych, akustycznych wersjach zawiera dwanaście piosenek stanowiących przekrój twórczości grupy od początku jej istnienia. Na krążku znalazły się tak znane hity jak: Kochać inaczej, Statki na niebie, Póki na to czas, Moje miasto nocą czy Zostańmy sami. Całość otwiera premierowy singiel Próżno nie chcę czekać na twoją miłość, który jest coverem Waiting in Vain – jednego z wielu hitów Boba Marley’a.

2014

10 lutego na rynku ukazała się wyjątkowa płyta – DE MONO Symfonicznie. Zespół nagrał swoje największe przeboje z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Jacka Piskorza. Pierwszy koncert odbył się w Studiu im. Lutosławskiego w Warszawie.

Latem ukazał się singiel „Nigdy tak jak dziś” promujący najnowszą płytę DE MONO.

2013

Zespół DE MONO w kwietniu wyjechał do Stanów Zjednoczonych na koncerty. Po powrocie zagrał w Sali Kongresowej z gościnnym udziałem Mariki. Wspólny występ zaowocował koncertowym klipem do piosenki „Wzejdę polnym makiem”. Muzycy koncertowali bez wytchnienia w całym kraju, ale jednocześnie przygotowywali wyjątkowy projekt płytowy, który ujrzał światło dzienne rok później.

Modzi filmowcy pod okiem Yacha Paszkiewicza zrealizowali dla zespołu i z jego udziałem teledysk do piosenki „W tym domu straszy”, który był raczej żartem niż poważną realizacją.

Muzycy pojawili się także na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, gdzie przebój „Póki na to czas” zabrzmiał po rosyjsku. Andrzejowi Krzywemu towarzyszyła w duecie wielka rosyjska gwiazda Alina Artz. A pozamuzycznie? Członkowie DE MONO zarejestrowali się w banku dawców szpiku kostnego prowadzonym przez fundację DKMS.

2012

Niezwykły rok dla DE MONO, bo zespół świętował 25 lat działaności. Z tej okazji zorganizowana została wyjątkowa, jubileuszowa trasa koncertowa. Wyjątkowa, bo DE MONO zagrało w najwspanialszych salach w całej Polsce z wielkim finałem w Sali Kongresowej w Warszawie.

Nie mogło się również obejść bez nowej płyty. Tym razem zespół postanowił złożyć hołd polskiej piosence. Andrzej Krzywy i jego koledzy nagrali na nowo wielkie przeboje sprzed lat, ale w zaskakujących, świeżych aranżacjach. Wokalistę DE MONO na płycie „Spiekota” wspierały polskie gwiazdy reggae młodego pokolenia: Marika, Junior Stress, Cheeba, Dawid Portasz.

Grupa zaangażowała się też w zupełnie niecodzienne przedsięwzięcie. Muzycy wzięli udział w nagraniu audiobooka „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Królewną została Anna Dereszowska, a panowie wcielili się w role krasnali. Wyjątkowe audiobooki były podpisywane przez DE MONO na Warszawskich Targach Książki. DE MONO odebrało „Złotą płytę” za album „No stress!” podczas Top of the Top Sopot Festival.

2011

To rok bez nowej płyty, za to z premierowymi teledyskami i ogromną liczbą koncertów. DE MONO wylansowało kolejny wielki przebój z albumu „No stress!” – piosenkę „Jednym zdaniem”, którą Andrzej Krzywy zaśpiewał wspólnie z  Anną Dereszowską.

Konsekwencją popularności tego utworu był wielki konkurs „DE MONO szuka nowej Dereszowskiej” zorganizowany podczas niezliczonych występów w całej Polsce. Jego plon można obejrzeć na kanale DE MONO w największym wideoserwisie świata – YouTube.

Zespół wystąpił też na festiwalu TopTrendy w Sopocie jako gość specjalny, a we wrześniu DE MONO pojechało na wielki koncert do niemieckiego Essen. Zespół wystąpił też w „Szansie na sukces” w TVP2, a w Sylwestra zagrał na warszawskim Placu Konstytucji.

2010

Początek roku to końcowe prace DE MONO nad nową płytą i premiera singla pt.”Póki na to czas”. Zespół ponownie nie miał wakacji, za to zagrał setki koncertów w całej Polsce. Płyta „No stress!” okazała się wielkim sukcesem, a piosenka „Póki na to czas”, według rankingu firmy Nielsen Polska przygotowanego dla ZPAV, Radiowym Przebojem Roku 2010. Nagrodę wręczono podczas gali Fryderyków.

2009

Bardzo ciężki rok! Zespół DE MONO pracował nad najnowszą jedenastą płytą pt. „No Stress!”. Pomysły na muzykę zmieniały się kilkakrotnie, ale im więcej wprowadzano zmian, tym większe było zadowolenie z efektów.

2008

DE MONO nagrało piosenkę „Asfaltowe łąki”, którą chętnie grała większość stacji radiowych. Mimo, że utwór nie pojawił się dotąd na żadnej płycie, od razu zyskał wielu fanów. Zespół dostał na Festiwalu Polskich Wideoklipów w Gdańsku „Drewnianego Yacha” za teledysk do tej piosenki. Muzycy DE MONO odsłonili też we Wrocławiu „złoty fotel” w tzw. Ruchomej Alei Gwiazd, czyli tramwaju, w którym honorowe miejsca otrzymują wybrane w głosowaniu osoby, głównie ze świata kultury.

2007

DE MONO promowało ostatnią płytę i odbyło trasę po całej Polsce. Rozpoczęła się też praca nad nowym albumem. W listopadzie z zespołu odszedł perkusista Dariusz Krupicz. Jego miejsce zajął Marcin Korbacz.

2006

21 marca ukazała się dziesiąta płyta DE MONO z premierowym materiałem muzycznym. „Siedem dni” to zarazem tytuł płyty, jak i piosenki promującej album. Zarówno ten utwór jak i kolejny singiel pt. „Patrzę w Ciebie” zostały wsparte teledyskami. DE MONO zagrało blisko 100 koncertów i zarejestrowało wiele programów telewizyjnych. Wiosną uruchomiona została strona internetowa zespołu.

Po odejściu Roberta Chojnackiego, do DE MONO dołączył Paweł Pełczyński grający na saksofonie. 6 listopada odbył się wielki koncert w Sali Kongresowej PKiN z udziałem zaproszonych gości, który zapoczątkował obchody 20-lecia grupy. Utwór „Siedem dni” zyskał nominację do nagrody „Złotych Dziobów” Radia Wawa w kategorii „Przebój roku”. Grupa nagrała też teledyski do utworów „Listy wiatrem unoszone” oraz „Nocne ćmy”.

Na szczególną uwagę zwraca fakt, że teledysk do piosenki „Nocne ćmy” został udźwiękowiony w systemie 5.1 Prawdopodobnie jest to pierwszy polski teledysk zrealizowany w ten sposób. Płyta „Siedem dni” ukazała się nie tylko w formie CD, ale również na pendrivie.

2005

 

Rok rozpoczął się od kilkumiesięcznej pracy DE MONO w studio S-4. Muzycy ponownie nagrali 10 największych przebojów grupy pochodzących z lat 1989-1994. Nowe wersje zachowały swoje pierwotne aranżacje, lecz (dzięki rozwojowi technologii, jaki nastąpił przez te lata) nabrały współczesnego brzmienia.

Utwory znalazły się na limitowanej płycie „10 hits vol.1″. Od początku tego roku zespół poszerzył skład o drugiego gitarzystę. Został nim Dzidek Zioło, założyciel i główny kompozytor zespołu Mafia. Latem, w trakcie pracy nad materiałem na nową płytę, zespół rozstał się ze współpracującymi przez ponad 10 lat muzykami: Wojtkiem Wójcickim (instrumenty klawiszowe) i Tomkiem Lipertem (gitara). Ich miejsce zajęli Tomasz Banaś (gitara) oraz Paweł Dampc (instrumenty klawiszowe).

W nowym składzie, we wrześniu DE MONO przystąpiło do nagrania nowej płyty. W trakcie jej realizacji, Robert Chojnacki podjął decyzję o opuszczeniu grupy i skoncentrowaniu się na przygotowaniu płyty solowej i dalszej pracy z własnym zespołem.

2004

DE MONO postanowiło zaprezentować premierową piosenkę na Festiwalu w Opolu. Z tej okazji zespół nagrał teledysk do swojego najnowszego utworu pt. „Najlepsze pozostanie”. Ukazał się on na nowej dziewiątej już płycie „De Best”, na której znalazły się największe przeboje zespołu z ostatnich lat. Po raz kolejny DE MONO spędziło lato w trasie koncertowej po całym kraju

2003

Ten rok zaczął się dla DE MONO wyjątkowo pracowicie. Już 10 marca ukazała się płyta (RMF – Moja i twoja muzyka) sygnowana przez Radio RMF FM zawierająca największe światowe przeboje śpiewane po polsku przez uznanych artystów.

Wśród wyróżnionych w ten sposób wykonawców znalazł się również zespół DE MONO. Grupa wykonała dwa utwory – „I’ll be your baby tonight” – „Nasza jest cała ta noc” Roberta Palmera z polskim tekstem Janusza Onufrowicza oraz „Sacrifice” – „Bo dziś już nie ma nas” Eltona Johna w tłumaczeniu Andrzeja Ignatowskiego. DE MONO’wa wersja tego utworu otrzymała akceptację samego Eltona Johna.

Na początku października DE MONO odwiedziło ponownie USA, gdzie zagrało kilka koncertów.

2002

W 2002 roku zespół obchodził 15-lecie istnienia. Z tej okazji wystąpił na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z recitalem, podczas którego muzycy zaprezentowali swoje największe hity. Z tej samej okazji DE MONO dwukrotnie odwiedziło USA – w lutym i październiku. W ten sposób podziękowali swoimi koncertami publiczności polonijnej za wspólnie spędzone 15 lat.

2001

Zespół nieustannie koncertował w całej Polsce przygotowując się jednocześnie do nagrania nowej płyty. W marcu DE MONO nagrało piosenkę do polskiej edycji programu Big Brother. Utwór „Poznaj siebie” stał się wielkim przebojem, a publiczność przychodząca na koncerty nie pozwalała muzykom zejść ze sceny nawet po trzykrotnym jej wykonaniu.

23 kwietnia ukazała się składanka zawierająca ten utwór oraz największe przeboje ostatnich tygodni. Zespół DE MONO znalazł się wśród takich wykonawców jak: Robbie Williams, Westlife, czy Roxette. Grupa wystąpiła na koncercie finałowym programu Big Brother, podczas którego wykonała piosenkę „Poznaj siebie” oraz kilka innych utworów ze swojego repertuaru.

W październiku pojawiła się kolejna, ósma płyta pt. „De Lux” zawierająca takie przeboje jak m.in. „Tamtego lata”, „Bez przebaczenia” czy „Żyj tylko chwilą”. Album cieszył się dużym zainteresowaniem, a zawarte na nim utwory stały się hitami list przebojów (m.in. w Radio Zet) i do dziś są bardzo entuzjastycznie przyjmowane na koncertach.

2000

Zespół DE MONO wystąpił w koncercie „Premiery” podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z utworem pt. „Żyj tylko chwilą”. Piosenka zdobyła II miejsce w konkursie dla abonentów. Ukazała się specjalna edycja płyty „Play” z instrumentalnymi wersjami największych przebojów DE MONO. Do płyty został załączony specjalny krążek z wykonaną w Opolu piosenką „Żyj tylko chwilą”.

Płyta „Play” otrzymała nominację do nagrody Fryderyk’99 w kategorii „Album roku” – Pop, a utwór „Wszystko na sprzedaż” nominowany był w kategorii „Piosenka roku”.

1999

Wielki powrót zespołu DE MONO z siódmym albumem „Play”. Z zespołem nawiązał ponownie współpracę Marek Kościkiewicz, tym razem jako producent muzyczny, współkompozytor i autor tekstów.

Przedsmak płyty można było poznać dzięki singlowi i teledyskowi do utworu „Kim naprawdę jesteś”, który promował film „Fuks” w reżyserii Macieja Dutkiewicza. Kolejny singiel, który zapoczątkował właściwą kampanię promocyjną albumu, to „Wszystko na sprzedaż”. Premiera singla wraz z teledyskiem w reżyserii Piotra Rzeplińskiego odbyła się 4 października 1999 r.

Album „Play” to pierwsza płyta multimedialna DE MONO. Poza muzyką znalazły się na niej się niepublikowane zdjęcia zespołu, biografia, dyskografia, videoclipy oraz wiele innych niespodzianek. Prezentacja została nagrodzona „Złotym strzałem”, wyróżnieniem przyznawanym za najciekawsze innowacje na rynku reklamowym.

1998

Zespół DE MONO zagrał ponad 80 koncertów. W czerwcu ukazała się druga płyta zespołu Sędzia Dread założonego przez Andrzeja Krzywego. Znalazły się na niej wyłącznie piosenki w stylu reggae (m.in. cover piosenki Czesława Niemena – „Wspomnienie”). Ukazała się także kolejna płyta zespołu Magma – „Motyle Kolorowe” – zawierająca 10 piosenek, w tym także covery, m.in. „Dzień jak piękna kobieta” Evena Stevens’a.

1997

Pod koniec roku ukazała się szósta płyta DE MONO pt. „Paparazzi”. Część instrumentów i wokali zrealizowano w dwóch studiach w Polsce: Izabelin i CCS, natomiast część gitar i chórków w Cosmic Transmission Studio w Kolonii. Tam też została zgrana całość materiału. Producentem płyty był Sławek Szymański, a gościnnie w chórkach zaśpiewała Katarzyna Cerekwicka.

1996

 

Na rynku pojawiły się kolejne solowe płyty muzyków DE MONO. W październiku płyta „Premiera” – solowy album Andrzeja Krzywego oraz płyta „Wszystkie chwile” autorstwa Piotra Kubiaczyka i Dariusza Krupicza pod nazwą Magma.Mimo realizacji solowych projektów muzycy DE MONOzagrali jako zespół ponad 80 koncertów na terenie całego kraju.

Po 9 latach współpracy z zespołem DE MONO rozstaje się współzałożyciel grupy Marek Kościkiewicz, który skupia się na karierze solowej.

1995

Pod koniec roku pojawiła się piąta płyta DE MONO „Stereo hity”. Niespodzianką były dwa premierowe utwory „Wielki stres” i „Druga w nocy”, a także utwór z płyty „Oh Yeah” pt. „Za chwilę coś się stanie”. Dodatkowo na wydawnictwie znalazły się też największe przeboje grupy.

W pierwszej edycji nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk zespół zdobył statuetkę w kategorii „Muzyka taneczna”. W tym samym czasie muzycy DE MONO realizowali także swoje solowe projekty.

1994

 

Płyta „Stop” zdobywa wiele nagród i wyróżnień w podsumowaniu roku. Utwór „Znów jesteś ze mną” zdobył zdobył Grand Prix telewidzów i radiosłuchaczy plebiscytu polskiej piosenki „Muzyczna Jedynka”, Marek Kościkiewicz został kompozytorem roku, a utwór „Statki na niebie” uplasował się na drugim miejscu.

Zespół znalazł się na szczytach podsumowań Popcornu i Bravo, otrzymał także nagrodę Teleexpressu za płytę roku. W połowie roku ukazała się czwarta płyta DE MONO p.t. „Abrasax”, która w krótkim czasie uzyskała status złotej. Od 15 do 24 listopada 1994 roku trwała trasa koncertowa promująca płytę „Abrasax” z występującym gościnnie zespołem VARIUS MANX.

DE MONO jako pierwszy polski wykonawca zdobył nagrodę MTV w kategorii LOCAL HERO.

1992

Zespół DE MONO wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Po dwumiesięcznym pobycie w Nowym Jorku i Chicago, na kilka miesięcy zawiesił działalność.

1990

Świetna passa zespołu trwa. Pojawiła się druga płyta zatytułowana „Oh Yeah!” z takimi przebojami jak: „Moje miasto nocą”, „Tak blisko ciebie” czy ”Zostańmy sami”. Zespół występował jako gość na festiwalach w Opolu i Sopocie.

W październiku 1990 odbyła się wielka trasa koncertowa DE MONO promująca płytę „Oh Yeah!”. Było to największe wydarzenie muzyczne 1990 roku. Pierwszy raz w Polsce odbyła się tak profesjonalnie zorganizowana trasa koncertowa, której towarzyszyła fachowo i kompleksowo przygotowana kampania reklamowa. Gościnnie w nagraniu płyty oraz na trasie koncertowej wystąpiła Kayah.

1989

 

Został wydany pierwszy album DE MONO – „Kochać inaczej”. Płyta okazała się ogromnym sukcesem, zdobyła wiele tytułów i wyróżnień, m.in. wszystkie nagrody przyznawane corocznie przez Magazyn Muzyczny (najpopularniejsze wówczas pismo muzyczne).

DE MONO wybrano zespołem roku, album „Kochać inaczej” płytą roku, a tytułowy utwór – przebojem roku. Przez rok piosenka „Kochać inaczej” utrzymywała się na szczytowych pozycjach listy przebojów radiowej Trójki. Inne przeboje z tego albumu to „Za oknami wiatr szaleje”, „Granice” i „Otoczony” – wykorzystany jako motyw przewodni w filmie p.t. „Co lubią tygrysy”.

1988

Na początku roku DE MONO nagrało dwie piosenki: „P jak pieniądze” i „Do Ciebie mówię”. Zespół reprezentował stolicę podczas „Dni Kultury Warszawy” w Pradze oraz „Dni Warszawy” w Moskwie.

Występował także na wielu imprezach muzycznych w kraju takich jak: Gdyńska Scena Alternatywna, „Poza Kontrolą”, „Róbrege”, Krajowa Scena Młodzieżowa, Festiwal w Jarocinie itp. Zimą nagrana została pierwsza płyta DE MONO.

1987

Do Marka Kościkiewicza (śpiew, gitara), Piotra Kubiaczyka (gitara basowa) i Dariusza Krupicza (perkusja), którzy tworzyli wcześniej grupę Mono, dołączyli gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonista Robert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy. Zespół zmodyfikował nazwę dodając przedrostek DE, czego efektem było DE MONO.

Pierwszy koncert grupy DE MONO odbył się w Warszawie, w trakcie „święta Trybuny Ludu” w czerwcu 1987 roku. Repertuar zawierał utwory z nagranej rok później płyty „Kochać inaczej” i został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność.