Aktualności

You do not have Flash installed, or it is older than the required

Click below to install the latest version and then try again.

Get Adobe Flash player

MEGA TOUR – Jubileusz 40-lecia duetu Skawiński & Tkaczyk - RELACJA


Pod koniec 1975 roku zaczęła się tworzyć piękna muzyczna przygoda muzyczna dwóch panów: Waldemara Tkaczyka i Grzegorza Skawińskiego. Najpierw jeszcze razem ze Sławomirem Łosowskim pod szyldem Kombi (tak, przez jedno „i”) wylansowali takie hity jak „Słodkiego miłego życia” czy „Nasze Randez-Vous„, poprzez projekty Skawalker czy wreszcie O.N.A. gdzie wokalnie na szerszą skalę zadebiutowała pewna licealistka. 40 lat to szmat czasu, który duet Skawiński i Tkaczyk doskonale pamiętają i bardzo chętnie wspominają, a dzięki inauguracyjnemu koncertowi w Ergo Arenie pozwolili nam do nich cofnąć tylko w wyobraźni.


 

Po krótkiej zapowiedzi speakera, nakreślający zarys ich podróży, która przecież na dobre zaczęła się w latach 80. na scenę weszli jubilaci. Skawiński & Tkaczyk przypomnieli nam hit, od którego rozpoczęła się ich popularność, czyli Słodkiego miłego życia. Należy pamiętać, że były to czasy PRLu, a wtedy to głos mieli wyłącznie Ci, którzy naprawdę mieli talent i charyzmę, a przede wszystkim coś do przekazania swoim słuchaczom. Do tej grupy śmiało można zaliczyć obu panów, którzy poznali się o wiele wcześniej, bo w 1968 roku. W czasach licealnych połączyła ich pasja do muzyki, lecz według nich to była amatorka i na poważnie wszystko zaczęło się w 1976 roku wraz z przekształceniem trzech zespołów w grupę Kombi.


Po takim throwbacku przedstawiono jeszcze jedną kompozycję, czyli tytułowe Królowie życia. Nazwa tego koncertu nie jest przypadkowa, bo to właśnie druga studyjna płyta Kombi przyniosła popularność na niespotykaną skalę. Krótko potem na scenę weszli prowadzący to wydarzenie: Kamil Baleja z Radia RMF FM oraz Agnieszka Kaczorowska. Przedstawili oni gości, którzy potem wspólnie wykonali przy współudziale dzieci jedną z nowszych propozycji, tym razem z repertuaru Kombii, czyli Pokolenie. W prezentacji tego numeru towarzyszyli im Jan Borysewicz, Margaret, Ewa Farna oraz Ruda, grająca na co dzień z Red Lips. W efekcie wyszło wręcz magicznie i był to żywy dowód na to, jak bardzo muzyka jednoczy ludzi bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie.

Fakt, że publiczność znała niemalże każdą piosenkę Skawińskiego trochę utrudniała artyście sformułowanie zapowiedzi w sposób intrygujący i tajemniczy, co zazwyczaj kwitował kwestią, którą wygłaszał chwilę przed pierwszymi taktami każdego utworu: No to jedziemy! Rzeczywiście, po młodzieżowemu panowie pojechali – Black and White, Nasze Randez Vous z gościnnym udziałem Margaret, Przytul Mnie, Victoria Hotel czy też Bez Ograniczeń z Janem Borysewiczem kojarzony nam przede wszystkim z emitowanym kilkanaście lat temu programem 5-10-15.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że znaczna część pierwszego koncertu w ramach trasy Mega Tour z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej tych dwóch panów była nadawana na żywo przez Telewizję Polsat, ponadto za kilka miesięcy zostanie on wydany na DVD. Zastanawiacie się jednak, co działo się wtedy, gdy kamery telewizyjne były wyłączone? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta: panowie grali dalej! Można było wtedy usłyszeć Gdzie jesteś dziś czy Gdyby ktoś z repertuaru Skawalker.

Kolejną część koncertu, którą mogli zobaczyć zarówno zgromadzeni w Ergo Arenie jak i w Polsacie rozpoczęto od piosenki znanej młodszemu pokoleniu, czyli Ślad. Następnie przyszedł czas na wspomnienia związanym chyba z najpopularniejszą grupą lat 90. i początku 2000 powstałą z połączenia projektu Skawalker i młodziutkiej Agnieszki Chylińskiej. To ze względu właśnie na tą uroczą i zadziorną licealistkę zmieniono nazwę zespołu na O.N.A. Mogliśmy podziwiać Ewę Farną mierzącą się z utworem Znalazłam czy Rudą wykonującą utwór Drzwi. Po materiale filmowym szok, radość i niedowierzanie, gdyż ciałem i duchem na scenie pojawia się we własnej osobie Agnieszka Chylińska, która tak jak przed laty zachwyca wykonaniem Kiedy powiem sobie dość. Nie powiem, wtedy z rozrzewnieniem przypomniała mi się cała pozostała twórczość O.N.A. i tak jak wszyscy chyba żałowałam, że projekt przestał istnieć w 2003 roku…

Po takiej petardzie Skawa i Tkaczyk wrócili prezentując Sen się spełni oraz Nie ma zysku. Można było też usłyszeć Kochać Cię, które w całości było zaprezentowane z chwilą włączenia kolejny raz kamer telewizyjnych. W trzeciej części koncertu dalsza część wspomnień, tym razem przy udziale instrumentalistów, którzy przez te lata współpracowali z Grzesiem i Waldkiem. Do Awinion zaprosił nas klawiszowiec Bartek Wielgosz, współtwórca kompozycji (niektórzy z Was widzieli go również na koncertach Sarsy), a perkusista Tobiasz Pluta, syn Jana pomysłodawcy nazwy Kombi pomógł w prezentacji utworu Myślę o Tobie.

Kto myślał, że na tym koniec niespodzianek to musiał być mocno zaskoczony słysząc wersje przebojów zespołu Kombi oraz Kombii w aranżacjach symfonicznych. Wszystko to było możliwe dzięki współpracy Skawińskiego & Tkaczyka z Gdańską Orkiestrą Symfoniczną New Line Music. Właśnie w tej wersji mieliśmy okazję usłyszeć ponownie Królów życia, Nasze Randez Vous, a także Black And White, Wszystko jest jak pierwszy raz czy Myślę o Tobie.

Czterdzieści lat to sporo czasu. Zmieniają się ludzie, zmieniają się trendy w modzie czy też muzyce. Przy pewnych okolicznościach nie zmieniają się relacje, jakimi darzymy bliskie nam osoby: przyjaciół czy też ukochanych. O to, by być dobrym kompanem dla drugiej osoby trzeba dbać, bo wtedy można i konie kraść i na przykład tworzyć dobre teksty oraz melodie, które zapisały się (i nadal się zapisują) w polskiej historii muzyki rozrywkowej. Oczywiście będąc przy okazji Królami Życia.

SETLISTA:
„Słodkiego miłego życia”
„Królowie życia”
„Pokolenie” – Kombii feat. Margaret, Ewa Farna, Ruda, Jan Borysewicz wraz z dziećmi
„Black and white”
„Nasze randez-vous” – feat. Margaret
„Przytul mnie”
„Bez ograniczeń” – feat. Jan Borysewicz
„Victoria Hotel”
„Gdzie jesteś dziś”
„Gdyby ktoś”
„Ślad”
„Znalazłam” – feat. Ewa Farna
„Drzwi” – feat. Ruda
„Kiedy powiem sobie dość” – feat. Agnieszka Chylińska
„Sen się spełni”
„Nie ma zysku”
„Kochać cię”
„Awinion” feat. Bartek Wielgosz (klawisze)
„Myślę o Tobie” feat. Tobiasz Pluta (perkusista z USA, syn Jana Pluty)
CZĘŚĆ SYMFONICZNA W TOWARZYSTWIE GDAŃSKIEJ ORKIESTRY SYMFONICZNEJ NEW LINE MUSIC
„Królowie życia” (symfonicznie)
„Nasze randez-vous” (symfonicznie)
„Black and white” (symfonicznie)
„Wszystko jest jak pierwszy raz” (symfonicznie)
„Myślę o Tobie” (symfonicznie)

 

Informacja prasowa: http://allaboutmusic.pl/40-lat-pieknej-muzycznej-historii-pisanej-przez-dwoch-panow-relacja/

fot. Fotobank.PL / ERGO ARENA

Bookmark and Share